درو کردن جدایی اوکراین پرسپولیس مهدی طارمی

درو کردن: جدایی اوکراین پرسپولیس مهدی طارمی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی پرتاب فضاپیما با موشک هسته‌ای

موتور جدیدی که جهت ناسا طراحی شده است هست، میله‌های سوخت کوره اورانیوم غنی‌شده را استفاده می‌کند.

پرتاب فضاپیما با موشک هسته‌ای

پرتاب فضاپیما با موشک هسته ای

عبارات مهم : موتور

موتور جدیدی که جهت ناسا طراحی شده است هست، میله های سوخت کوره اورانیوم غنی شده است را استفاده می کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، هنگامی که نخستین ماموریت سفر انسان به مریخ انجام گیرد، ممکن است از یک موتور موشک اتمی بهره گرفته شود.

پرتاب فضاپیما با موشک هسته‌ای

فناوری رقابتی محصولات و امکانات فضایی در ناسا، بعد از امضای قرارداد آژانس پرواز فضایی “مارشال” در هاست ویل آلاباما با مرکز انرژی هسته ای “BWXT” جهت توسعه و به روز رسانی مفاهیم پیشرانه حرارتی هسته ای (NTP) و عنصرهای سوخت تازه جهت قدرت آنها، می تواند دچار یک رنسانس شود.

ماموریت های “آپولو” به ماه بسیاری از چیزها را نشان داد. آنها ابتکارات، عزت و دلیری انسان را نشان دادند. آنها نشان دادند که مهندسی و صنعت آمریکایی می تواند در زمانی کوتاه به نشانه برسد و نشان دهد که انسان نباید تنها به یک سیاره محدود شود.

موتور جدیدی که جهت ناسا طراحی شده است هست، میله‌های سوخت کوره اورانیوم غنی‌شده را استفاده می‌کند.

متاسفانه، این را نیز نشان داد که موشک های شیمیایی در پیمایش فضا، دارای محدودیت های فنی هستند. درست است که آنها می توانستند فضانوردان را به ماه بفرستند، ولی تنها با استفاده از یک موشک یک بار مصرف، یعنی یک آسمان خراش که فقط یک کپسول با ظرفیت “SUV” بود و هیچ کاربرد دیگری جز قرارگیری در موزه نداشت.

چیزی که حتی در سال 1969 مشهود بود، این بود که در زیاد موارد، موشک های شیمیایی می توانستند به سیاره مریخ سفر کنند. با این حال، این امر می توانست تنها در عالی ترین شرایط و در یک پیکربندی بی نقص انجام شود که سفر را کمی زیاد از یک شیرجه یا یک ماموریت انتحاری طولانی انجام داده باشد.

پرتاب فضاپیما با موشک هسته‌ای

حالا که بشر به آشنایی و کشف و بهره برداری خوبی از منظومه شمسی رسیده، یک سیستم نیرو محرکه بسیار نیرومند تر مورد نیاز هست؛ یک موتور اتمی.

موتورهای اتمی یا هسته ای جهت فضاپیماها تقریبا قبل از اینکه جوهر روی معادله معروف ” E = mc²” آلبرت انیشتین خشک شود، تصور می شد.

موتور جدیدی که جهت ناسا طراحی شده است هست، میله‌های سوخت کوره اورانیوم غنی‌شده را استفاده می‌کند.

انفجار نخستین بمب اتمی در سال 1945 و توسعه نخستین راکتورهای قدرتی در مدت کوتاهی بعد از آن باعث شد که این ایده امکان پذیر باشد و از سال 1955 تا 1972 دولت آمریکا یک برنامه آزمایشی جهت ایجاد یک موتور عملی را دنبال کرد.

دلایل این امر واضح بود. با سرعت بالاتر اگزوز و نیروی خاص بیشتر، یک راکت هسته ای می تواند بارهای بزرگتر یا بارهای کوچکتر را با سرعت بیشتری حمل کند.

پرتاب فضاپیما با موشک هسته‌ای

امروزه که خطراتی که فضاپیماها را ترساندن می کنند، بهتر آشنا شده است اند، این موتورها فوق العاده جالب به نظر می رسند. لیکن آنها می توانند چندین ماه را صرف سفر به مریخ کنند که این امر باعث می شود فضانوردان وقت کمتری در معرض نا امنی و اشعه های کیهانی باشند. علاوه بر این در مریخ، راکتور موتور می تواند یک منبع تغذیه پرقدرت جهت ایستگاه فضایی فراهم کند.

در پروژه “NERVA” یک موتور عملیاتی توسعه داده شد، ولی هیچ وقت در هیچ ماموریت فضایی استفاده نشد. بخشی از علت این بود که هرچند این موشک دو برابر موشک های شیمیایی کارایی داشت، ولی نیاز به اورانیوم غنی شده است به عنوان سوخت و همچنین نیاز به کار در دمای 2727 درجه سانتیگراد، آن را بسیار خطرناک و خطرپذیر کرد.

امروزه با توجه به چالش های ناسا در فرستادن فضانوردان به مریخ، گزینه هسته ای به عنوان بخشی از برنامه عوض کردن رویکرد این آژانس فضایی هست. ضمن این که ناسا قرارداد 18.8 میلیون دلاری خود را تا 30 سپتامبر سال 2019 با شرکت “BMXT” که سوخت هسته ای نیروی دریایی آمریکا را فراهم می کند، تمدید کرد تا امکان توسعه یک موتور تازه با استفاده از نوع تازه سوخت را بررسی کند.

بر خلاف طرح های قبلی که از اورانیوم بسیار غنی شده است استفاده می شد، “BMXT” به بررسی استفاده از اورانیوم غنی شده است با درصد کم (LEU) که ​​کمتر از 20 درصد از اورانیوم 235 غنی می شود، خواهد پرداخت. این سوخت نه تنها امن تر از سوخت بسیار غنی شده است هست، بلکه ترتیبات امنیتی نیز کم اهمیت تر است و مقررات حمل ونقل همانند راکتورهای تحقیق دانشگاهی است.

علاوه بر این، “LEU” اجازه می دهد تا بسیاری از آزمون های این فناوری بدون هیچ سوختی انجام شود، لیکن اثرات تابش مخرب بسیار پایین هست. همچنین، آزمایشات اولیه موتور فعال می تواند در یک حلقه بسته که هیچ خروجی به محیط طبیعی ندارد، انجام شود.

جنبه مهم توسعه این فناوری یک فرم ایزوتوپیک خالص تنگستن است که با اورانیوم مخلوط شده است و می تواند جهت ساخت یک سوخت سرامیکی فلزی (Cermet) استفاده شود که تحت حرارت بالای ایجاد شده، به وسیله موتور پایدار خواهد بود.

بر اساس قرارداد، “BMXT” و ناسا نمونه های سوختی “Cermet” را با 90 درصد تنگستن خالص تولید و آزمایش می کنند و همچنین به دنبال حل پرسشها در ساخت سوخت هستند تا ببینند آیا یک موتور “LEU” نیروی مورد نیاز را خواهد داشت. همچنین روی حل و فصل مجوزهای مورد نیاز و الزامات قانونی مربوط به فعالیت های هسته ای کار می کنند. علاوه بر این، “BMXT” هزینه های ساخت و ساز چنین موتوری را بررسی خواهد کرد.

اگر ناسا ماه آینده موتورهای “LEU” را معرفی کند، این پروژه آزمایش و فرایند تولید عنصرهای سوخت “Cermet” را طی یک سال انجام خواهد داد. آزمایش کامل میله های “Cermet” سوخت در “مارشال” انجام خواهد شد.

واژه های کلیدی: موتور | استفاده | اخبار علمی و آموزشی

پرتاب فضاپیما با موشک هسته‌ای

پرتاب فضاپیما با موشک هسته‌ای

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs